W Muzeum i Instytucie Zoologii PAN prowadzimy badania nad współczesną i kopalną fauną Polski i świata, jej genezą, zróżnicowaniem i przemianami. Przede wszystkim prowadzimy prace o charakterze taksonomiczno-filogenetycznym oraz ekologicznym, z wykorzystaniem najnowszych metod (m.in. genetyki molekularnej, w tym sekwencjonowanie nowej generacji). Współpracujemy w licznymi instytucjami naukowymi w kraju i za granicą, realizując wspólne projekty badawcze.
Spośród szerokiego spektrum prowadzonych przez nas prac badawczych, jesteśmy szczególnie zainteresowani doktorantami, którzy pomogą nam rozwijać wiedzę na temat:
- filogenetyki i rekonstrukcji przebiegu ewolucji, oraz procesów kształtowania się faun kopalnych i współczesnych bezkręgowców;
- ekologii oraz ewolucji i filogenezy kręgowców;
- genetyki konserwatorskiej zwierząt i jej praktycznych aspektów;
- ekologii behawioralnej i konkurencji w obrębie wielogatunkowych zgrupowań mrówek i organizmów myrmekofilnych oraz pasożytnictwa społecznego mrówek;
- ekologii poszczególnych gatunków ptaków i rozpoznania stanu krajowej awifauny;
- trwałości zgrupowań, różnorodności genetycznej populacji oraz różnorodności gatunkowej w środowiskach o różnym stopniu odkształcenia od stanu naturalnego.
Więcej informacji o Muzeum i Instytucie Zoologii PAN tutaj.